Sunday, March 25, 2012

Tops Markets: Coupon Match-Ups for 3/25 - 3/31

This WNYDealsandToDos.com post may include affiliate links. Read the full disclosure here.
Print Friendly and PDF

Here are the coupon matchups for Tops Markets starting 3/25/12.  Sale prices are stated using the BonusCard and are based on the Buffalo, NY ad so prices may vary by region.

Bonus GasPoints are currently accumulating, plus earn an extra 10 points for each coupon you redeem up to ten coupons (100 pts) per order.

Another way to save - if you are 60 or older make sure you sign up for the Tops program called "Young at Heart".  It's FREE and on the first Tuesday of every month you'll receive a special offer loaded right onto your BonusCard!  Sign-up at the Customer service desk.

Finally, sign-up here to earn YourBucks at Tops, through the Catalina Coupon Network!  YourBucks are a way to get even more coupons, which means more savings.  Just for signing up you'll get a $2.00 reward that will print at the register the next time you use your BonusCard!

Want the Tops Match-Ups delivered to your inbox each week? 
Sign up for the free daily Deals & To-Dos email here!

*********************************************************************************
Note:  SS = SmartSource, RP = RedPlum, P&G = Proctor & Gamble, PepsiCo Moments = PC and GM = General Mills; these are the coupon inserts from various Sunday papers.  ONYO = On Your Next Order

Buy 2 Chex Mix BOGO - $2.99
Use $0.60/1 printable coupon doubled - ($1.20)
Final Cost - $1.79 or $0.90 each
There is also a $0.50/1 printable here (zip code 75201) for a Final Cost of $1.99 or $1.00 each.
Per Tops Coupon Policy you can only use one Manufacturer coupon on a BOGO sale.

Buy 1/2 pound Sara Lee Deli Turkey @ $6.99/lb. - $3.50 (approx.)
Use $1.00/half-pound or more coupon from 3/18 RP - ($1.00)
Final Cost - $2.50!!
Ask for just over a pound at the deli & use two coupons since you'll be purchasing 2 half-pounds.

Buy 6 Weight Watchers Smart Ones Entrees @ $2.00 each - $12.00
Use $3.00/6 coupon from April '12 issue of ALL YOU Magazine - ($3.00)
Final Cost - $9.00 or $1.50 each
There is also a $4.00/10 printable here for a Final Cost of $16.00 or $1.60 each.  Or look in the 8/7 SS for $3.00/10 (exp. 4/30/12).

Buy 2 Nature Valley Granola Bars @ $2.50 each - $5.00
Use $1.00/2 coupon from 2/5 GM, 2/26 SS or 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $4.00 or $2.00 each

General Mills Cereals - loads of great deals; view my previous post here If Dulce de Leche Cheerios is included you can get this awesome deal:

Update:  It isn't included.
Buy 2 Dulce de Leche Cheerios @ $2.50 each - $5.00
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 SS - ($2.00)
Use $1.00/1 Tops store printable coupon - ($1.00)
Pay - $2.00
Receive - $1.00 in your Savingstar account (be sure it is activated!!!)
Final Cost - $1.00 or $0.50 each!!!

Buy 2 Birds Eye Frozen Veggies @ $1.00 each - $2.00
Use $1.00/2 printable coupon (Facebook, must build a plate & submit) - ($1.00)
Final Cost - $1.00 or $0.50 each!
There is a $1.00/3 coupon in the 3/4 RP for a Final Cost of $2.00 or $0.67 each.  Also, there is a $0.50/1 printable for the Chef's variety (click red scissors & log into account to access coupon).  If this is included in the sale this means FREE after doubled printable.  Personally I don't believe this is going to be included, so just be aware of that.

Buy 2 Mueller's Pasta @ $1.00 each - $2.00
Use $1.00/2 printable coupon - ($1.00)
Final Cost - $1.00 or $0.50 each
I am going by the value of the coupon that was in my account. You may have a $0.55/1 printable in your account which would make for FREE pasta!

Buy 1 Dannon Activia Yogurt, 4 pk - $2.00
Use $1.00/1 coupon from Mar '12 issue of ALL YOU Magazine - ($1.00)
Final Cost - $1.00 or $0.25 a cup!

Buy 1 Heluva Good Chunk Cheese - $2.00
Use $0.50/1 printable coupon doubled - ($1.00)
Final Cost - $1.00!
Note, this is not a reset so you will not be able to reuse if you printed previously.  There is a $1.00/2 coupon in the 3/25 SS for a Final Cost of $3.00 or $1.50 each.

Buy 2 Oreo Cookies @ $2.50 each - $5.00
Buy 1 Gallon Milk - ???
Use $1.00/all three manufacturer's coupon found in the Breen's ad* - ($1.00)
Final Cost - $4.00 for the cookies + cost of milk
*Not available in all areas.  Breen's is not in the Buffalo area. (Thanks Jennifer!)

Buy 2 Folgers Coffee @ $7.99 each - $15.98
Use $1.00/2 coupon in 3/25 RP - ($1.00)
Final Cost - $14.98 or $7.49

Buy 2 Bounty Paper Towels @ $5.99 each - $11.98
Use $1.00/2 coupon in 3/4 P&G - ($1.00)
Final Cost - $10.98 or $5.49 each
UPDATE:  Use the $1.00/1 Tops store printable from the 3/22 Balloon pop game (expires 3/28) for a Final Cost of $9.98 or $4.99 each!

Buy 2 Charmin Bath Tissue @ $5.99 each - $11.98
Use $1.00/2 coupon in 3/4 P&G - ($1.00)
Final Cost - $10.98 or $5.49 each

Buy 1 Wisk Detergent - $4.99
Use $2.00/1 coupon in 3/25 RP - ($2.00)
Final Cost - $2.99
There is also a $1.00/1 printable coupon (Facebook) for a Final Cost of $3.99.

Buy 2 Libby's Canned Pineapple @ $1.00 each - $2.00
Use $1.00/2 coupon from 11/13 RP - ($1.00)
Final Cost - $1.00 or $0.50 each

Buy 1 Yoplait Greek Yogurt - $1.00
Use $0.30/1 printable coupon doubled - ($0.60)
Final Cost - $0.40!!!
There is also a $1.50/5 coupon in the 2/5 GM or 3/25 SS for a Final Cost of $3.50 or $0.70 each.

Buy 1 Tyson Chicken Nuggets - $4.99
Use $0.75/1 coupon doubled from 2/12 SS - ($1.50)
Final Cost - $3.49

Buy 1 Jimmy Dean Fully Cooked Sausage Links - $3.00
Use $0.75/1 printable coupon doubled - ($1.50)
Final Cost - $1.50!

Buy 2 Johnsonville Smoked Bratwurst @ $3.29 each - $6.58
Use $1.00/2 coupon from 1/22 SS - ($1.00)
Final Cost - $5.58 or $2.79 each

Buy 2 President Cheese, select varieties BOGO (cheese shop) - ???
Use $1.00/1 printable coupon (sign-up, not a reset) - ($1.00)
Final Cost - varies

Buy 2 Kellogg's Rice Krispies @ $2.50 each - $5.00
Use $1.00/2 printable coupon - ($1.00)
Final Cost - $4.00 or $2.00 each
There is a AARP Gas Card rebate where when you buy 10 participating Kellogg's cereals you'll get a $10 gas card via mail-in rebate.  I can't share the offer due to the fine print, however you can Google it.  :)  Rice Krispies is a participating cereal and if you can get 5 of these printables, buy 10 boxes and get the $10 gas card you'll have a Final Cost of $10 ($20 OOP less $10 gas card).

Buy 1 Hostess Chocolate Creme Twinkies (not sure if included in sale) - $3.00
Use $0.75/1 printable coupon doubled - ($1.50)
Final Cost - $1.50

Buy 1 Ellio's Frozen Pizza - $3.00
Use $1.00/1 printable coupon (Facebook, play game to access coupon & it is a bottom print for those that use both sides of their paper!) - ($1.00)
Final Cost - $2.00
I also came across $1.00/1 in one of my inserts but I don't know the date.

Buy 2 Mama Rosie's Frozen Pasta @ $3.00 each - $6.00
Use $1.00/2 printable coupon - ($1.00)
Final Cost - $5.00 or $2.50 each

Buy 1 Alexia Frozen Fries - $3.00
Use $1.00/1 printable coupon (Facebook) or printable here (sign-up) - ($1.00)
Final Cost - $2.00
There was also a $1.00/2 coupon in the 3/18 SS.

Buy 2 Weight Watchers Satisfying Selections @ $3.33 each - $6.67
Use $1.00/2 coupon from 8/7 SS - ($1.00)
Final Cost - $5.67 or $2.83 each

Buy 1 Rhodes Warm & Serve Dinner Rolls - $3.99
Use $1.00/1 coupon from 2/5 RP - ($1.00)
Final Cost - $2.99
There's also a $1.00/2 coupon in the 3/25 RP.

Buy 3 Haagen-Dazs Ice Cream @ $3.33 each - $10.00
Pay - $10.00
Receive - $20 Catalina at checkout to use at RedEnvelope.com
Final Cost - $10 OOP + $20 to spend at RedEnvelope.com (I'd buy this with my Cat, not a bad deal!)
OR
Buy 10 Haagen-Dazs Ice Cream @ $1.00 each - $10.00
Pay - $10.00
Receive - $20 Catalina at checkout to use at RedEnvelope.com
Final Cost - $10 OOP + $20 to spend at RedEnvelope.com

Buy 1 Skinny Cow Low-fat Ice Cream Sandwiches - $3.99
Use $1.00/1 printable coupon - ($1.00)
Final Cost - $2.99

Buy 1 Edwards Cream Pies - $5.99
Use $1.00/1 coupon from 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $4.99

Buy 1 Friendship Sour Cream - $1.50
Use $0.55/1 printable coupon doubled - ($1.10)
Final Cost - $0.40!!!

Buy 2 Land O Lakes Margarine @ $1.50 each - $3.00
Use $1.00/2 coupon from 1/8 SS - ($1.00)
Final Cost - $2.00 or $1.00 each
Note, you can't use the butter printables on this as it is a different product.  I'm hoping the butter is also on an unadvertised sale this week so we can get some deals with those printables!

Buy 1 Heluva Good Shredded Cheese - $2.50
Use $0.50/1 printable coupon doubled (not a reset) - ($1.00)
Final Cost - $1.50
There is also a $1.00/2 coupon in the 3/25 SS for a Final Cost of $4.00 or $2.00 each.

Buy 1 Heluva Good Sour Cream Dips - $1.67
Use $0.50/1 printable coupon doubled (not a reset) - ($1.00)
Final Cost - $0.67

Buy 3 Ehrmann All Natural Bavarian Yogurt @ $1.00 each - $3.00
Use $0.75/3 coupon doubled from 2/26 SS - ($1.50)
Final Cost - $1.50 or $0.50 each!!!

Buy 1 Nestle Refridgerated Cookie Dough - $2.79 each
Use $1.00/1 coupon from 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $1.79

Buy 2 International Delights, quart size @ $3.00 each - $6.00
Use $1.00/2 coupon in 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $5.00 or $2.50 each

Buy 1 Jif Peanut Butter - $3.00
Use $0.55/1 printable coupon (NLA) - ($1.10)
Final Cost - $1.90

Buy 3 Healthy Choice Soups @ $1.50 each - $4.50
Use $1.00/3 printable coupon - ($1.00)
Final Cost - $3.50 or $1.17 each

Buy 2 Bumble Bee Tuna @ $1.00 each - $2.00
Use $1.00/2 printable coupon (Recyclebank, 50 pts*) - ($1.00)
Final Cost - $1.00 or $0.50 each!!!
*If you need points for your account, you can earn an easy 50 points I mentioned earlier here.

Buy 2 Bertolli Pasta Sauce @ $2.50 each - $5.00
Use $1.50/2 coupon from 3/4 SS - ($1.50)
Final Cost - $3.50 or $1.75 each
There were as high as $0.60/1 coupons in the 3/4 SS that our area didn't receive.  If you can get these your Final Cost would be $1.30 each after doubling.

Buy 1 French's Fried Onions - $3.29
Use $0.30/1 printable coupon doubled (sign-up) - ($0.60)
Final Cost - $2.69
There is also a $1.00/2 coupon in the 2/12 SS or 3/25 SS for a Final Cost of $5.58 or $2.79 each.

Buy 2 Libby's Canned Fruit @ $1.50 each - $3.00
Use $1.00/2 coupon from 11/13 RP - ($1.00)
Final Cost - $2.00 or $1.00 each

Buy 6 Uncle Ben's Long Grain White Rice @ $2.00 each - $12.00
Use 2 $1.00/3 printable coupon - ($2.00)
Pay - $10.00
Receive - $1.50 Catalina on the purchase of 5 good OYNO
Final Cost - $8.50 or $1.42 each

Buy 2 Domino Confectioner's Sugar @ $1.99 each - $3.98
Use $0.75/2 printable coupon doubled (zip 02201) or from 3/18 RP - ($1.50)
Final Cost - $2.48 or $1.24 each!

Buy 1 Sunshine Cheez-Its Crackers - $2.50
Use $0.70/1 printable coupon doubled - ($1.40)
Final Cost - $1.10!!!

Buy 1 Pepsi Next, 2 liter - $0.99
Use $0.98 off Tops store printable from TODAY'S (3/25) Balloon pop - ($0.98)
Final Cost - $0.01!!!

Buy 1 Apple & Eve Fruitables, 8 pack - $2.50
Use $0.55/1 printable coupon doubled or printable here - ($1.10)
Final Cost - $1.40 or $0.18 a box!

Buy 2 Nestle Nest Eggs @ $3.00 each - $6.00
Use $1.00/2 printable coupon here (Butterfinger), printable here (Crunch), or in the 3/25 RP - ($1.00)
Final Cost - $5.00 or $2.50 each

Buy 2 Snickers Easter Eggs, singles @ $0.67 each - $1.34
Use $1.50/2 coupon from Apr '12 issue of  ALL YOU Magazine - ($1.34)
Final Cost - Both FREE!!!
There was also a $1.00/2 coupon in the 3/18 RP with no size restrictions so it would have a Final Cost of $0.34 or $0.17 each.

Buy 2 Windex Window Cleaners @ $3.00 each - $6.00
Use $0.75/2 printable coupon doubled - ($1.50)
Final Cost - $4.50 or $2.25 each
There is also a $1.00/2 coupon in the 3/25 SS.

Buy 2 Scrubing Bubbles Bathroom Cleaner @ $3.00 each - $6.00
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 SS - ($2.00)
Pay - $4.00
Receive - $1.00 in your Savingstar account (need to activate!)
Final Cost - $3.00 or $1.50 each

Buy 2 Shout Stain Removers @ $3.00 each - $6.00
Use $0.75/2 printable coupon doubled - ($1.50)
Final Cost - $4.50 or $2.25 each
There is also a $1.00/2 coupon in the 3/25 SS.

Buy 1 Glade Spray - $3.00
Use $0.55/1 printable coupon doubled - ($1.10)
Final Cost - $1.90
There is also a $1.00/2 coupon in the 3/25 SS.

Buy 2 Pledge Multi-Surface Spray @ $3.99 each - $7.98
Use 2 $0.50/1 printable coupons doubled (zip code 77477) or $2.00/2 coupon in the 3/25 SS - ($2.00)
Pay - $5.98
Receive - $1.25 in your Savingstar account (need to activate!)
Final Cost - $4.73 or $2.37 each
There is also a $1.50/2 printable coupon here.

Buy 2 Palmolive Dish Detergents @ $2.50 each - $5.00
Use $1.00/2 coupon from 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $4.00 or $2.00 each

Buy 2 Scott Bath Tissue, 12 rolls @ $7.99 - $15.98
Use 2 $0.99/1 printable coupon doubled (NLA) - ($3.96)
Pay - $12.02
Receive - $2.00 Catalina at checkout good to use OYNO
Final Cost - 10.02 or $0.42 a roll
There is also a $1.00/1 coupon in the 3/11 SS.

Buy 1 Chinet Plates - $2.50
Use $1.00/1 printable coupon (sign-up) - ($1.00)
Final Cost - $1.50

Buy 4 Ziploc Bags @ $2.50 each - $10.00
Use 4 $0.70/1 printable coupons doubled (watch video to increase value of coupon) - ($5.60)
Pay - $4.40
Receive - $2.00 Catalina on the purchase of 4, good to use OYNO
Final Cost - $2.40 or $0.60 a box!
Note, I was only able to print one of this coupon per computer.  There was a $0.60/1 printable over at Target.com but it appears to no longer be available and a $1.00/2 coupon in the 3/25 SS.

Buy 12 Huggies Slip-On Diapers @ $8.99 each - $107.88
Use 12 $2.00/1 coupons from 3/18 SS - ($24.00)
Pay - $83.88
Receive - $20.00 coupon at checkout good to get FREE diapers!
Final Cost - $63.88 or $6.99 a pack plus $20 in more diapers FREE!
There is also a $3.00/2 printable coupon here.
Plus if your store accumulates gas points, you'll save $0.20 on gas just from this transaction (you'll get 108 points for the total dollar amount then an extra 100 points for the coupon redemption).  So that could be up to $6 in gas savings!

Buy 1 Pampers Wipes - $6.49
Use $0.75/1 printable coupon doubled - ($1.50)
Final Cost - $4.99 or about $0.02 a wipe

Buy 1 Garnier Nutrisse - $7.99
Use $2.00/1 coupon from 2/5 RP or 3/4 RP - ($2.00)
Final Cost - $5.99

Buy 1 GUM Star Wars Toothbrush - $2.50
Use $0.75/1 coupon doubled from Mar '12 ALL YOU Magazine - ($1.50)
Final Cost - $1.00!!!

********************************************************************
The Deal:  Save $5.00 instantly on the purchase of 4 qualifying products. 

Deal Idea #1:
Buy 2 Dove Men+Care Antiperspirant or Deodorant @ $4.29 each - $8.58
Buy 2 Dove Hair Care (any) @ $3.99 each - $7.98
Tops Instant Savings on the purchase of 4 - ($5.00)
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 RP for Deodorant* - ($2.00)
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 RP for Hair Care* - ($2.00)
Final Cost - $7.56 or $1.89 each
*Coupons state "Maximum of TWO (2) Identical Coupons allowed in same shopping trip".

Deal Idea #2:
Buy 2 Axe Shampoo or Styling Aid @ $3.99 each - $7.98
Buy 2 Axe Shower Gels @ $3.99 each - $7.98
Tops Instant Savings on the purchase of 4 - ($5.00)
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 RP for Shower Gel* - ($2.00)
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 RP for Shampoo/Stylers* - ($2.00)
Final Cost - $6.96 or $1.74 each
*Coupons state "Maximum of TWO (2) Identical Coupons allowed in same shopping trip".

Deal Idea #3:
Buy 2 Vaseline Lotion @ $3.49 each - $6.98
Buy 2 Dove Hair Care (any) @ $3.99 each - $7.98
Tops Instant Savings on the purchase of 4 - ($5.00)
Use 2 $0.75/1 coupons doubled from 3/25 RP for Lotion* - (3.00)
Use 2 $1.00/1 coupons from 3/25 RP for Hair Care* - ($2.00)
Final Cost - $4.96 or $1.24 each!!!
*Coupons state "Maximum of TWO (2) Identical Coupons allowed in same shopping trip".

********************************************************************

Buy 1 Ladies or Mens Speed Stick - $2.50
Use $1.00/1 coupon in 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $1.50

Buy 1 Purina ONE Dry Cat Food - $5.99
Use $1.00/1 coupon in 2/5 SS - ($1.00)
Final Cost - $4.99

Buy 1 Purina Dog Chow - $11.99
Use $1.00/1 coupon in 3/18 SS - ($1.00)
Final Cost - $10.99

Buy 1 Temptations Cat Treats - $1.67
Use $0.50/1 printable coupon doubled (Facebook) - ($1.00)
Final Cost - $0.67!

Buy 1 Tidy Cats Litter - $6.99
Use $1.00/1 coupon from 1/29 RP - ($1.00)
Final Cost - $5.99

Buy 2 Milk-Bone Dog Biscuits @ $2.99 each - $5.98
Use $1.50/2 coupon from 2/19 RP - ($1.50)
Final Cost - $4.48 or $2.24 each

Buy 1 Wholly Guacamole - $2.50
Use $1.00/1 printable coupon (sign-up) or $0.50/1 coupon doubled from 3/25 SS - ($1.00)
Final Cost - $1.50

Buy 1 Marzetti Veggie Dip - $2.99
Use $1.00/1 coupon from 1/29 SS - ($1.00)
Final Cost - $1.99

Buy 1 Mann's Broccoli Coleslaw - $1.50
Use $0.55/1 printable coupon doubled - ($1.10)
Final Cost - $0.40!!!

Unadvertised Deals:

Buy 1 Feline Pine Clumping Cat Litter - $9.99
Use $1.50/1 printable coupon - ($1.50)
Pay - $8.49
Submit Mail-In Rebate (expires 3/31) - ($8.49)
Final Cost - FREE

Buy 2 O-Cel-O Scrub Sponges, 1 ct. @ $2.19 each - $4.38
Use $0.75/2 printable coupon doubled - ($1.50)
Final Cost - $2.88 or $1.44 each

Buy 2 Nestle Movie Theater Boxed Candy @ $1.00 each - $2.00
Use $0.75/2 coupon from 2/19 RP (expires 3/31!) - ($1.50)
Final Cost - $0.50 or $0.25 a box!!!

Disclaimer: Tops Markets does not endorse these match-ups or compensate me in any way to publish this content.  These match-ups are my own opinion of the deals you can get this week and is not an all-inclusive list.  Prices and selection may vary by store.  Tops will double Manufacturer coupons under $1.00 as long as they don't state "Do Not Double (or Triple)".  While I try to check each coupon before matching it up, errors can be made so please be sure to read and abide by Tops Markets coupon policy as well as the Manufacturer specifications on the actual coupon. This post does contain referral links where I may be compensated in some form (points, gift certificates, or monetarily)and I thank you very much for supporting the time and expenses I put into running this blog.

6 comments:

  1. Do you know if the balloon pop game is over? I have not gotten a prize in 2 or 3 days. It just says no prize is found. Just wondering. Thanks for your great blog!!

    ReplyDelete
  2. Yes, it is over. It ended on Sunday 3/25. I miss it already. :-(

    ReplyDelete
  3. At the Tops in Lockport,The Dulce de Leche Cheerios are not on sale but most of the other Cheerios cereals are. and the Scott toilet paper did not produce a Cataline $2 oyno. I don't remember if I did this earlier this month or not.

    ReplyDelete
  4. I just went to the couponnetwork website and they do not have any scotts products listed anymore.
    http://www.couponnetwork.com/yourbucks-catalina-coupons

    ReplyDelete
  5. @Mike - I knew the Scotts printables were not available. That is why I stated NLA in parenthesis. That means "No Longer Available". Sorry for any confusion.

    For the Catalina you need to purchase 2 of the 1000 ct, 12 packs only. I seen it on topsmarkets.com under their Offers & Rewards tab. If you did purchase two of those I would bring the copy of the webpage & your receipt showing your purchase the next time you are in store. I hope that helps.

    ReplyDelete
  6. @Mike - I just checked here and the Scotts Catalina is good through April 14th at Tops (again, valid on the purchase of 2 in one transaction, 1000 ct 12 roll packs).
    http://www.topsmarkets.com/Savings/Coupons/

    ReplyDelete

Share your comments, ideas, and suggestions with us!