Monday, September 05, 2016

Tops Markets Stock-Up Suggestions (9/4 - 9/10): 25 Deal Ideas of what you could stock up on this week!

This WNYDealsandToDos.com post may include affiliate links. Read the full disclosure here.

Print Friendly and PDF

These are the items I think are great stock-up deals at Tops Markets this week (9/4 through 9/10). I hope this post is especially useful for the new couponers, who I want to show that you do not need to be extreme in order to create a stockpile!

My suggestion is to pick at least one item from this list to stockpile and spend up to $10 in order to do so. Feel free to stock-up on more than one item if you can, but pick at least one product that your family could use.  Do this weekly and you'll be building up a stockpile in no time!

TIP!  If you need access to print more coupons, consider asking friends or family to print you off a few.

1.  Stock-Up on CEREAL:

Buy 5 General Mills Cereals, select varieties @ $1.99 each (price when you buy 5) - $9.95
Varieties include:  Honey Nut Cheerios, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, Trix, or Cinnamon Toast Crunch
Use 2 $1.00/2 printable coupon here or printables here (depending on varieties you buy)
Use $1.00/1 Cheerios printable coupon here (one box purchased must be Honey Nut Cheerios)
= $6.95
Other coupons:  Save $1.00 when you buy TWO (2) BOXES of Cocoa Puffs™, Cookie Crisp™, Trix™
In Summary:
Pay $6.95 for 5 boxes of cereal ($1.39 each)

2.  Stock-Up on YOGURT:
40 YoCrunch Yogurt Cups, 6 oz. @ $0.50 each - $20.00
Use 10 $1.00/4 coupon from 7/24 SS (x 9/30)
= $10.00
In Summary:
Pay $10.00 for 40 cups of yogurt ($0.25 each!)

3.  Stock-Up on MAC & CHEESE:
Transaction #1:
5 Pirate's Booty Organic Mac & Cheese, 6 oz. @ $2.00 each - $10.00
Use 4 $0.75/1 printables doubled (RESET for me!) or printable here (couldn't print this in Chrome)
Use $2.00 off $10.00+ Tops Store Organic purchase coupon found in the September '15 organic flyer or printable here
Pay $2.00

Transaction #2:
5 Pirate's Booty Organic Mac & Cheese, 6 oz. @ $2.00 each - $10.00
Use 4 $0.75/1 printables doubled or printable here (couldn't print this in Chrome)
Use $2.00 off $10.00+ Tops Store Organic purchase coupon found in the September '15 organic flyer or printable here
Pay $2.00
*Note:  If you have access to a lot of devices and can print even more coupons you can use one additional $0.75/1 in each transaction.  However that coupon won't be doubled as the limit at Tops is 4 per transaction.  You would save an additional $1.50 total with 2 more coupons though!
In Summary:
Pay $4.00 for 10 boxes ($0.40 each!)

4.  Stock-Up on PUFFS:


Transaction #1:
Buy 4 Puffs Facial Tissue, 96 ct. @ $1.29 each - $5.16
Use 4 $0.50/1 printable coupons doubled here
= $1.16

Transaction #2:
Buy 4 Puffs Facial Tissue, 96 ct. @ $1.29 each - $5.16
Use 4 $0.50/1 printable coupons doubled here
= $1.16
In Summary:
Pay $2.32 for 8 boxes of tissue ($0.29 each!)

5.  Stock-Up on BATH TISSUE:


Transaction #1:
Buy 4 Charmin Basic, 4 double rolls (=8 single rolls) @ $2.99 each - $11.96
Use 4 $2.00/1 printable coupons here (limit of 4 per fine print)
= $3.96

Transaction #2:
Buy 4 Charmin Basic, 4 double rolls (=8 single rolls) @ $2.99 each - $11.96
Use 4 $2.00/1 printable coupons here (limit of 4 per fine print)
= $3.96
In Summary:
Pay $7.92 for 8 packages of bath tissue (= 64 single rolls or $0.12 per roll!)

6.  Stock-Up on STRING CHEESE:
Buy 4 Frigo Cheeseheads Cheese Sticks, 10 ct. BOGO @ $5.99 each - $11.98
Use 2 $1.00/1 coupons in 8/21 SS
= $9.98
In Summary:
Pay $9.98 for 40 cheese sticks or $0.25 each

7.  Stock-Up on PEANUT BUTTER:
Buy 10 Skippy Peanut Butter @ $1.49 each (when you buy in multiples of 5) - $14.90
Use 4 $0.55/1 printable coupons doubled (you can get more prints using multiple browsers)
Use 3 $1.00/2 coupons in 7/31 SS
= $7.50
In Summary:
Pay $7.50 for 10 jars of PB or just $0.75 each!

OR you could do this deal

Buy 5 Skippy Peanut Butter @ $1.49 each (when you buy in multiples of 5) - $7.45
Use 4 $0.55/1 printable coupons doubled (you can get more prints using multiple browsers)
Use 1 $0.55/1 printable coupon (only 4 "like" coupons double at Tops)
= $2.50
In Summary:
Pay $2.50 for 5 jars of PB or just $0.50 each!

8.  Stock-Up on SOAP:

 

Buy 2 Zest Fruitboost @ $1.49 each - $2.98
Use 2 $1.00/1 coupons in 7/31 SS or printable here
Buy 2 Zest Body Wash @ $1.49 each - $2.98
Use 2 $1.00/1 coupons in 7/31 SS
Buy 2 Zest Bar Soap, 3 ct. @ $1.49 each - $2.98
Use 2 $1.00/1 coupons in 7/31 SS
Buy 2 Coast Body Wash @ $1.49 each - $2.98
Use 2 $1.00/1 coupons in 7/31 SS
Buy 2 Coast Bar Soap, 3 ct. @ $1.49 each - $2.98
Use 2 $1.00/1 coupons in 7/31 SS
Pay $4.90
Submit for $0.75 cash back on Zest Fruitboost through MobiSave
Submit for $0.25 cash back on Zest Fruitboost through Ibotta
Submit for $0.50 cash back on Zest Body Wash through MobiSave
Submit for $0.50 cash back on Zest Bar Soap through MobiSave
Submit for $0.50 cash back on Coast bar soap through MobiSave
Submit for $0.75 cash back on Coast body wash through MobiSave
= $1.65
In Summary:
Pay $1.65 for 6 bottles of body wash AND 12 bars of soap!

9.  Stock-Up on GOLDFISH:
Transaction #1:
Buy 5 Goldfish Crackers @ $1.00 each (limit 5) - $5.00

Transaction #2:
Buy 5 Goldfish Crackers @ $1.00 each (limit 5) - $5.00
In Summary:
Pay $10.00 for 10 bags ($1.00 each!)

10.  Stock-Up on FROZEN VEGGIES:
10 Birds Eye Frozen Veggies @ $1.00 each - $10.00
= $10.00
In Summary:
Pay $10.00 for 10 bags ($1.00 each!)

11.  Stock-Up on PINEAPPLE:
5 Dole Premium Golden Pineapple @ $1.99 each (when you buy in multiples of 5) - $9.95
This freezes great!  I cut mine into chunks before freezing.
In Summary:
Pay $9.95 for 5 pineapples ($1.99 each)

12.  Stock-Up on SNACKS:
10 Fisher Nut Exactly Snack (usually found with the peanuts and other nuts) @ $2.50 each - $25.00
Use 10 $2.00/1 coupons in 6/5 SS
= $5.00
In Summary:
Pay $5.00 for 10 bags of snacks ($0.50 each!)

13.  Stock-Up on CRACKERS:
4 Old London Melba Crackers @ $2.39 each - $9.56
Use 4 $0.75/1 printables doubled or printable here (couldn't print this in Chrome)
= $3.56
Note:  I found these crackers in the regular cracker aisle but with the "fancy" crackers like Breton, Wasa, and Carr's.  They were located on the bottom shelf at my store.
In Summary:
Pay $3.56 for 4 boxes of crackers ($0.89 each!)

14.  Stock-Up on BACON:
Buy 8 Jennie-O Extra Lean Turkey Bacon, 12 oz. BOGO @ $3.49/2 - $13.96
Use 4 $0.55/1 printable coupon doubled here
Pay $9.56
Submit for $0.10 cash back on any bacon through MobiSave
= $9.46
In Summary:
Pay $9.46 for 8 packages ($1.18 each!)

15.  Stock-Up on FRUIT CUPS:



Buy 10 Del Monte Fruit Refreshers, 2 ct. @ $0.99 each (price when you buy in multiples of 5) - $9.90
Use 10 $1.00/1 coupons from 8/7 SS (regional)
= all 10 FREE!!
In Summary:
Pay $0.00 for 20 fruit cups!

OR you could do this deal:

Buy 10 Del Monte Fruit Fusions, 4 ct. @ $0.99 each (price when you buy in multiples of 5) - $9.90
Use 5 $1.50/2 coupons from 8/7 SS
= $2.40 or $0.24 per 4 pack!
In Summary:
Pay $2.40 for 40 fruit cups!

OR if you don't have any coupons, you could still stock up on fruit cups:
Buy 10 Del Monte Fruit Cups, 4 ct. @ $0.99 each (price when you buy in multiples of 5) - $9.90
= $9.90
In Summary:
Pay $9.90 for 40 fruit cups ($0.25 each!)  I happily paid this for the diced mangos!  My daughter loves them and I think that is a great price, no coupons needed.

16.  Stock-Up on ORGANIC FRUIT SNACKS:


Transaction #1:
Buy 3 Annie's Organic Bunny Fruit Snacks @ $3.49 each - $10.47
Use $2.00 off $10.00+ Tops Store Organic purchase coupon found in the September '15 organic flyer or printable here
Use 3 $0.50/1 printable coupons doubled here
= $5.47

Transaction #2:
Buy 3 Annie's Organic Bunny Fruit Snacks @ $3.49 each - $10.47
Use $2.00 off $10.00+ Tops Store Organic purchase coupon found in the September '15 organic flyer or printable here
Use 3 $0.50/1 printable coupons doubled here
= $5.47
In Summary:
Pay $10.94 for 6 boxes of organic fruit snacks ($1.82 each!)

17.  Stock-Up on BABY WIPES:


Transaction #1:
Buy 4 Huggies Wipes @ $2.00 each - $8.00
Use 4 $0.50/1 printable coupons doubled here, $0.50/1 printable doubled here, or $0.50/1 printable doubled here
Pay $4.00

Transaction #2:
Buy 4 Huggies Wipes @ $2.00 each - $8.00
Use 4 $0.50/1 printable coupons doubled here$0.50/1 printable doubled here, or $0.50/1 printable doubled here
Pay $4.00
In Summary:
Pay $8.00 for 8 packages of wipes ($1.00 each)

18.  Stock-Up on MASHED POTATOES:


Buy 6 Hungry Jack Mashed Potatoes @ $2.00 each - $12.00
Use 3 $1.00/2 printable coupons here
= $9.00
In Summary:
Pay $9.00 for 6 boxes ($1.50 each!)

19.  Stock-Up on KETTLE CHIPS:



Buy 6 Kettle Brand Chips (look at all the awesome flavors!) @ $2.00 each - $12.00
Use 3 $1.00/2 printable coupons here
= $9.00
In Summary:
Pay $9.00 for 6 bags ($1.50 each!)

20.  Stock-Up on GREEK YOGURT:
Buy 3 Dannon Oikos Greek Yogurt, 4 ct. @ $2.49 each (when you buy in multiples of 5 participating products) - $7.47
Use 3 $1.00/1 coupons from 7/31 SS
Buy 3 Activia Greek Yogurt, 4 ct. @ $2.49 each (when you buy in multiples of 5 participating products) - $7.47
Use 3 $1.00/1 coupons from 8/14 SS
Buy 4 Dannon Light & Fit Greek Yogurt, 4 ct. @ $2.49 each (when you buy in multiples of 5 participating products) - $9.96
Use 4 $0.75/1 coupons doubled from 8/21 SS
= $12.90
In Summary:
Pay $12.90 for 40 cups of GREEK yogurt ($0.32 each, a great price for Greek!)


21.  Stock-Up on PUMPKIN SPICE COOKIES:


Buy 4 Krusteaz Pumpkin Spice Cookies @ $2.00 each - $8.00
Use 4 $0.50/1 printable coupons doubled here (under "Promotions/Coupons" tab)
= $4.00
In Summary:
Pay $4.00 for 4 boxes ($1.00 each!)


22.  Stock-Up on ORGANIC SPREAD:


Buy 3 Organic Melt Buttery Spreads @ $3.49 each - $10.47
Use $2.00 off $10.00+ Tops Store Organic purchase coupon found in the September '15 organic flyer or printable here
Use 3 $1.00/1 printable coupons here
= $5.47
In Summary:
Pay $5.47 for 3 containers of organic buttery spread ($1.82 each!)

23.  Stock-Up on RICE:


Buy 4 Minute Rice, 7 oz. box @ $1.79 each (reg. price) - $7.16
Use 4 $0.50/1 printable coupons doubled here
Buy 4 Minute Ready to Serve Rice Cups, 2 ct. @ $2.29 each - $9.16
Use 4 $0.60/1 printable coupons doubled here
= $7.52
In Summary:
Pay $7.52 for 8 packages of rice ($0.94 each!)

24.  Stock-Up on APPLE SAUCE:


Buy 8 Musselman's Applesauce Cups, 6 ct. @ $1.67/6 each - $13.33
Use 4 $0.75/2 coupons doubled from 8/14 SS
= $7.33
In Summary:
Pay $7.33 for 48 cups of applesauce ($0.15 per cup!)

25.  Stock-Up on BLACK BEANS:


Buy 8 Ortega Black Beans @ $1.00 each - $8.00
Use 4 $1.00/2 printable coupons here or printables here (couldn't print this in Chrome)
= $4.00
In Summary:
Pay $4.00 or $0.50 per can!

And of course stock-up on anything else you can get FREE or cheap after coupons!!!

Related Tops Markets Posts:
  • Click here for this week's full matchups to the weekly ad
  • Click here for all deals related to Tops Markets

No comments:

Post a Comment

Share your comments, ideas, and suggestions with us!